כורכום – סגולות בריאותיות

 שורש כורכום

כורכום – מהו?

כורכום הוא צמח ממשפחת הזנגבילים (בדומה לג'ינג'ר) המכיל בתוכו את הכורכומין. כורכומין הוא החומר הפעיל של צמח הכורכום המופק מהשורש עצמו. צבעו הצהבהב-כתום, שייך לקבוצת הפוליפנולים שהן תרכובות אורגניות המיוצרות על ידי צמחים ולהן תפקידים הגנתיים.

סגולות הכורכום – תכונות מרפא

כורכום שימש כבר בהודו במשך אלפי שנים כתבלין ועשב מרפא. לאחרונה, המדע התחיל לגבות את מה שההודים הכירו כבר מזמן – לכורכום סגולות מרפא, שעליהן נרחיב במאמר. בכורכום ישנן מספר תרכובות, שהחשוב שבהן הוא כורכומין – המרכיב הפעיל העיקרי בכורכום. לכורכומין סגולות אנטי דלקתיות חזקות והוא נחשב לנוגד חמצון חזק מאוד. עם זאת, הכורכומין הוא רק כ-3% מתוכנו של הכורכום.

רוב המחקרים על צמח זה משתמשים במיצוי כורכום המכיל בעיקר את הכורכומין עצמו, עם מינון של בדרך כלל מעל 1 גרם ליום. קשה מאוד להגיע לרמות אלו רק באמצעות תבלין הכורכום שתוסיפו למזון שלכם. במידה ותרצו לקבל את היתרונות המלאים של הכורכום, מומלץ להוועץ ברופא או דיאטנית בנוגע לנטילת תוסף. על מנת לשפר את ספיגת הכורכומין אל מחזור הדם, מומלץ לצרוך אותו יחד עם פלפל שחור, המכיל פפרין, המשפר את ספיגת הכורכומין ב- 2000% וגם עם מזונות שומניים המשפרים את ספיגתו גם הם.

כורכום הוא רכיב אנטי דלקתי

תהליך דלקתי הוא מנגנון הגנה חשוב של הגוף לצורך סילוק והתמודדות נכונה עם פולשים. דלקת יעילה לריפוי היא דלקת קצרת טווח, אולם, בדלקות כורניות הגוף מתחיל לפתח תגובה חיסונית כנגד רקמותיו שלו עצמו. ידוע כיום כי דלקות כרוניות הינן נחלת העולם המודרני וביניהן: סרטן, השמנת יתר, תסמונת מטבולית, אלצהיימר, אלרגיות וכו'. לכורכום תכונות אנטי דלקתיות כה חזקות שהינן שוות ערך לתרופות נוגדות דלקת הנמכרות בשוק. הכורכומין משרת תפקיד פעיל ברמה המולקולרית כנוגד דלקת.

משפר באופן דרמטי את היכולת האנטי חמצונית של הגוף

נזק חמצוני הוא אחד הגורמים המשמעותיים להזדקנות ומחלות רבות. תהליכים חמצוניים מובילים לכך שנוצרות מולקולות בהן ישנו אלקטרון לא מצומד. אלקטרון זה מחפש מולקולה אחרת להצמד אליה וכפועל יוצא, נצמד למולקולות חיוניות וטובות לגוף, דוגמת די אן איי, חומצות שומן וחלבונים. המבנה הכימי של הכורכומין מאפשר לו להצמד לרדיקלים (אלקטרון לא מזווג הגורם נזק חמצוני) חופשיים ובכך לנטרל אותם ובכך למעשה לשמש כנוגד חמצון. בנוסף למנגנון הפעולה הכימי הקשור למבנה הכורכומין, יש לו גם תפקיד בשפעול נוגדי החמצון הטבעיים בגוף.

לכורכום סגולות המפחיתות סיכון למחלות מוח

במוח ישנו רכיב נוירותרפויטי בשם BDNF שהוא סוג של הורמון גדילה הפעיל במוח. הפרעות מוחיות רבות דוגמת: דיכאון ואלצהיימר נקשרו לרמות נמוכות של הורמון זה. הורמון זה נמצא קשור ביכולת הנוירונים במוח ליצור קשרים וסינפסות חדשות. בניגוד לדעה הרווחת בעבר, כי הנוירונים מתרבים רק בילדות המוקדמת, ידוע כי כיום קיימת היכולת לשימור פעולת הנוירונים. באופן מעניין רמותיו של הורמון BDNF עולות בנוכחות כורכומין, ולכן, יתכן וכורכומין יהיה יעיל בעיכוב ואפילו מניעת מחלות מוחיות הקשורות בגיל או/ו תפקוד המוח.

כורכומין מסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב

מחלות לב הן מהגורמים הגדולים ביותר בעולם למוות. לאורך שנים חוקרים בדקו את הסיבות למחלות לב ורבות ידוע בנושא. מתברר כי ישנם גורמים רבים המובילים למחלות לב ולא מדובר בגורם יחיד. עם זאת, הכורכומין נמצא כמסייע במניעת התפתחות מחלות לב, כאשר המנגנון האפשרי לכך הוא בשיפור תפקוד האנדותל, המצפה את כלי הדם.

מחקר הראה כי יעילות הכורכומין בשיפור תפקוד האנדותל, דומה להשפעותיה של פעילות גופנית. תפקוד לקוי של האנדותל הוא גורם רב השפעה בהתפתחות מחלות לב, משום שנפגע ויסות לחץ הדם וכך נוצרים קרישי דם והפרעות נוספות.

כורכום יכול לסייע ואף למנוע סרטן

מחלת הסרטן מאופיינת בחלוקה בלתי מבוקרת של תאים. חוקרים מצאו כי כורכומין יעיל בהשפעותיו הטיפוליות במחלת הסרטן בכך שיכול להשפיע על מניעת גדילת הגידול, הפחתת הופעתם של כלי דם המזינים את הגידול, הפחתת הסיכון בהופעת גרורות ובתיווך בהריסה מתוכננת של תאים סרטניים. במחקרי מעבדה, נראה כי כורכומין יכול לסייע בהפחתת הגידול הסרטני ובמחקרים שנשו בבעלי חיים, נמצא הכורכומין כמעכב את גדילת הגידול. יש לסייג ולומר כי מחקרים אלו טרם הוכחו בבני אדם.

יחד עם זאת, ישנן ראיות לכך שצריכת כורכומין עשויה לסייע למניעת הופעת גידול סרטני ראשוני, במיוחד סרטנים הקשורים למערכת העיכול, דוגמת סרטן המעי הגס.

חולי דלקת פרקים מגיבים היטב לתוספת כורכומין

בשל יכולתו האנטי דלקתית של הכורכומין, הוא נמצא כיעיל כנגד דלקות כרוניות, דוגמת דלקת פרקים. במחקר שנערך על חולי דלקת מפרקים שגרונית, הכורכום היה יעיל אף יותר מתרופה אנטי דלקתית.

מסקנה: לכורכומין סגולות והשפעות רבות ידועות, ורבות הנחקרות באופן פעיל כיום. יחד עם זאת, טרם רכישה וצריכת תוסף, יש להוועץ ברופא המטפל או בדיאטנית.

תופעות לוואי בנטילת כורכומין: צריכה של כמויות גדולות עלולה להוביל לבחילה, בעיות עיכול או שלשולים. לסובלים ממחלות כיס המרה מומלץ להמנע מכורכום כתוסף למזון, היות והוא עלול להחריף את מצבם. יחד עם זאת, עבור מבוגרים בריאים, הכורכומין בטוח לשימוש.

התוכן נכתב על ידי דיאטנית קלינית

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.