רוטב פסטו – מה אנו יודעים עליו?

 

המטבח האיטלקי נחשב לאחד המטבחים המפורסמים והמשובחים בעולם, לא פלא שהשפעתו ניכרת ודומיננטית גם בארצנו הקטנטונת. המטבח האיטלקי עשיר בבצקים משובחים וגלוטן, גבינות, גלידות ורטבים ייחודיים אשר נוכחים באופן בולט במטבח הישראלי ואהובים על בני הנוער במיוחד.

בני נוער בגילאים 14-18 מבלים שעות רבות מחוץ לבית במסגרות חינוכיות ובעיסוקים חברתיים שונים, צריכת המזון שלהם מושפעת מאוד ממה שבאופנה וללא ספק, המטבח האיטלקי נכנס לאופנת צריכת המזון. בני נוער אוהבים ומאמצים לחיקם את המאכלים האיטלקיים: כריכים, פסטות וסלטים אשר כולם נאכלים בדרך כלל בליווי רוטב.

מקור הפסטו

אחת המתנות שאימץ המטבח הישראלי מהאיטלקי הוא רוטב פסטו. רוטב פסטו מקורו בחבל ליגוריה שבאיטליה. הרוטב פשוט, טעים וקל להכנה כאשר מרכיביו הבסיסיים הם: בזיליקום, שום , צנוברים ושמן זית. מקור שמו של הרוטב הוא בפועל האיטלקי "Pestare" שפירושו לכתוש וזה כעדות לאופן הכנתו המסורתי. הבזיליקום הוא המרכיב המסורתי הדומיננטי ביותר ברוטב הפסטו ובמסורת האיטלקית נחשב כסמל לאהבה וזוגיות.

פסטו בראייה דיאטתית

רטבים משמשים לשיפור טעמם של מאכלים רבים. אולם, הם בקלות רבה יכולים להפוך לאויב לדיאטה או לבריאות אם הם לא מורכבים מהרכיבים הנכונים. רוטב הפסטו מהווה בחירה בריאה לליווי מאכלים רבים בעיקר בזכות הערכים התזונתיים המאפיינים את כל אחד ממרכיביו: הצנוברים- מכילים את תכולת החלבון הגבוהה ביותר ביחס ליתר האגוזים (31%) והם עשירים באשלגן, זרחן, מגנזיום וסיבים תזונתיים. עלי הבזיליקום- עשירים בחומרים אנטימיקרוביאליים, נוגדי חמצון ופיטוכימיקלים נוגדי סרטן. הם ידועים בהשפעה מיטיבה על זרימת הדם ופעילות תקינה של מערכת העיכול.

שום – יעיל בהגנה מפני טפילים, זיהומים ודלקות ועל כן סגולותיו רבות בחיזוק המערכת החיסונית והוא מכונה "אנטיביוטיקה טבעית". שמן זית– נחשב למשובח שבמיני השמנים ומכיל חומצות שומן התורמות בהורדת הכולסטרול הרע ומגנות מפני מחלות לב וכלי דם. בנוסף, שמן הזית מכיל נוגדני חמצון המגנים על הגוף מפני התפתחות מחלות שונות.

סך כל מרכיביו של רוטב פסטו יוצרים תרכובת מנצחת של בריאות. אופן הכנת רוטב הפסטו המסורתי הוא בכתישה של כל מרכיביו ללא חימום או עיבוד. בדרך זו, כל אחד ממרכיבי הרוטב שומר על ערכיו התזונתיים במלואם. הרוטב יכול ללוות כמעט את כל סוגי המאכלים: כריכים, בשר, פסטות וירקות ולכן בחירתו מעשירה את טעם המאכלים אך בעיקר את ערכם התזונתי.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.